Sök ny kurs

Nyhetsveckan i Helsingborg

Nyhetsveckan är en av våra mest populära kurser. Några av branschens främsta specialister presenterar aktuellt inom redovisning och skatt. 

Läs mer
Ändra sökning Ämnesområde: Redovisning Kurstyp: Rågivning För dig som är: Ekonomiansvarig
Sök ny kurs
15% rabatt för Srf anslutna
För dig som är: Auktoriserad Redovisningskonsult, Ekonomiansvarig, Redovisningsekonom, Redovisningskonsult, Revisor
Kunskapsnivå: Nyheter, Påbyggnad
HELSINGBORG 2 okt 2023 - 5 okt 2023  (Sista anmälningsdag 21 aug 2023)
Ordinarie pris: 18 200 kr exkl. moms
Praktisk info Boka kursen

Tid:
Starttid dag 1 kl 10:00. Sluttid sista dagen kl 13:00.

Kurslokal:
Clarion Hotel Sea U
Kungsgatan 1
Helsingborg

Nyhetsveckan i Helsingborg

Uppdatera dig inom redovisning och skatt. Under kursdagarna blir du uppdaterad i det som är nytt och aktuellt inom redovisning och skatt av våra tre mycket uppskattade kursledare, även fördjupningar i dessa ämnen står på programmet. På fritiden finns möjlighet att umgås med branschkolleger från runt om i Sverige.

Lämpliga förkunskaper

Nyhetsveckan passar för dig som arbetar som redovisningskonsult, revisor eller på ett företags ekonomiavdelning.

Kursmål

Du uppdaterar och utvecklar dig inom redovisning och skatt samt förbättrar din kundkommunikation.

Uppdatering och trevlig samvaro med kollegor

Kunskap är en färskvara för dig som arbetar med ekonomi. Under veckan uppdaterar du dig på det som är aktuellt inom redovisning och skatt samt får praktiska tips och råd som underlättar i det dagliga arbetet. Samtidigt har du möjlighet att delta i givande diskussioner med kursledare och kollegor från olika håll i Sverige

Kursinnehåll

Redovisning

  • Vi går igenom nyheter inom redovisningsområdet vad gäller förändringar i bokföringslagen och årsredovisningslagen samt Bokföringsnämndens normgivning.
  • Vi tittar på aktuella frågor och går till exemplet igenom de nya kraven på vad en bostadsrättsförenings årsredovisning ska innehålla för information.
  • Bokföringsnämnden har gjort en översyn av K2- och K3-reglerna och föreslår ändringar i regelverken. Vi tittar på vad ändringarna får för effekt i praktiken och om det finns företag som inte längre kommer ha möjlighet att tillämpa förenklingsregelverket K2.
  • Vi diskuterar praktiska tillämpningsfrågor utifrån K2 och K3 samt det allmänna rådet om bokföring.

Skatt

  • Vi går igenom nyheter inom inkomstskatte- och momsområdet
  • Genomgång av nya rättsfall med inriktning mot småföretag
  • Vi behandlar nya ställningstagande från Skatteverket
  • Planering för småföretag
  • Aktuella frågor såsom
  • – Periodiseringsfrågor
    – Fastigheter och inventarier
    – Skattemässiga effekter av föreslagna ändringar i K2- och K3-regelverken
    – Hantering av förluster, kapitaltäckning och liknande frågor

  • Sambandet redovisning och beskattning

Då Nyhetsveckan är en kurs som främst innehåller nyheter och aktuella frågor kan kursinnehållet justeras något efter hand.

Ingår i kursen Nyhetsveckan i Helsingborg

Kursdokumentation, för- och eftermiddagskaffe, lunch samt 1 gemensam middag.

Logi

Ingår ej i kursavgiften.

 
Välj kurstillfälle
31
maj
31 maj

Årsredovisning

Årsredovisning samt eventuell revisionsberättelse för bokslut 2022-10-31 ska ha kommit in till bolagsverket.

Läs mer
Gå till kalendariet Lägg till i kalender