Genom de nya reglerna ändras tillämpningsområdet för vilka företag som får använda K2 när årsredovisning upprättas. K2-regelverket är utformat och lämpligt för företag med enklare förhållanden. Det ändrade tillämpningsområdet avser att fånga upp företag som inte kan anses ha enklare förhållanden men som inte uttryckligen är förhindrade att tillämpa K2 i dag. Det ändrade tillämpningsområdet innebär att fler ska tillämpa K3.
Reglerna i årsbokslutsregelverket har inte ändrats vad gäller vilka som får tillämpa de förenklingsregler som finns i regelverket. Det innebär att alla företag som får upprätta ett årsbokslut också får tillämpa de förenklade reglerna.
Ändringarna innebär att följande företag som upprättar årsredovisning ska tillämpa K3:
- Alla bostadsrättsföreningar (även de allra minsta).
- Alla företag som har en eller flera utländska filialer (även de allra minsta).
- Alla företag som har eller under räkenskapsåret har haft kryptotillgångar, dock inte företag som endast någon enstaka gång har använt eller tagit emot kryptotillgångar som betalningsmedel.
- Alla företag som under räkenskapsåret har förvärvat varor eller tjänster mot aktierelaterade ersättningar (t.ex. incitamentsprogram till anställda).
- Alla företag som har eller under räkenskapsåret har haft av företaget emitterade skuldebrev som kan regleras med egetkapitalinstrument, eller liknande sammansatta finansiella instrument.
Ändringarna innebär också att vissa företag över en viss storleksgräns (samma gräns som krav för revision) som upprättar årsredovisning ska tillämpa K3:
- Företag som har uppskjutna skatteskulder som är väsentliga.
- Företag som har en byggnad som genererar minst 75 procent av företagets nettoomsättning (t.ex. uthyrning av bostäder eller lokaler eller rumsuthyrning i hotellverksamhet).
Utöver vilka företag som får tillämpa vilket regelverk har en hel del förtydliganden och ändringar gjorts i K2- och K3-regelverket. Motsvarande förtydliganden och ändringar har också gjorts i regelverket Årsbokslut.
När ska de nya reglerna i K2/K3 och i regelverket Årsbokslut tillämpas?
De nya reglerna i K2/ K3 ska tillämpas på räkenskapsår som inleds efter den 31 december 2025. Ett nystartat företag som inleder sin verksamhet efter den 30 juni 2025 ska tillämpa ändringarna redan för sitt första räkenskapsår, om det första räkenskapsåret är förlängt och avslutas den 31 december 2026 eller senare.
De nya reglerna i Årsbokslut ska tillämpas på räkenskapsår som inleds efter den 31 december 2026. Reglerna får tillämpas på räkenskapsår som påbörjas tidigare om räkenskapsåret avslutas den 31 december 2026 eller senare.
Du som redovisningskonsult behöver se över vilka av dina kundföretag som påverkas av de ändrade reglerna. Håll dig uppdaterad genom att ta del av ändringarna på BFN:s webbplats och genom Srf konsulternas utbildningar och informationsmaterial.