Rex branschstandard 2.0 – onlinekurs
Detta är en kurs för dig som vill lära dig allt om Rex, den svenska standarden för redovisningsuppdrag! Kursen riktar sig till dig som arbetar eller kommer att arbeta enligt Rex branschstandard. Innehållet omfattar alla delar av standarden och ger förklaringar och förtydliganden till viktiga områden inför det praktiska arbetet.
Kursmål
Efter avslutad kurs ska du ha en god bild av standardens innehåll och tolkning, med målsättning att kunna tillämpa standarden i det löpande arbetet.
Kursinnehåll
- Standardens uppbyggnad
- Nordiska principer för redovisningstjänster
- Redovisningskonsultens ansvar och tystnadsplikt
- Rimlighetsbedömningar
- Byrårutiner och skriftlighetskrav
- Dokumentation och intern kvalitetssäkring
- Antagande och omprövning av uppdrag
- Uppdragsavtal
- Planering av verksamhet och uppdrag
- Särskild uppmärksamhet, hantering av fel och brister
- Bokförings- och bokslutsuppdrag
- Deklarationsuppdrag
- Betalningsuppdrag
- Löneserviceuppdrag
- Årsbokslut och årsredovisning
- Insourcinguppdrag och annans arbete
- Rapportering av utfört arbete
- Rapport om årsredovisningen
- Avslut av uppdrag
Lämpliga förkunskaper
Kursen är lämplig för alla som arbetar eller kommer att arbeta enligt Rex.
Ingår kursen i ditt utbildningsprogram?
Du som har blivit godkänd för att skriva ”Auktorisationsexamen Redovisning” eller är anmäld till ”Förberedelsekurs inför Auktorisationsexamen” alternativt läser programmet ”PUB – Rex” är redan bokad på kursen.
Effektiv kurstid och tillgänglighet
Kursen tar ca 3,5 – 4 tim att genomföra beroende på egen studietakt. Ett bra tips är att dela upp genomförandet av kursen under några sammanhängande dagar. Hur och när? Det bestämmer du själv!
Du har kursen tillgänglig i sex månader från bokningsdagen. Du kan välja att genomföra kursen i flera steg – och när det passar dig, och självklart kan du repetera så mycket du vill under den här tiden. Väljer du att genomföra kursen i din mobil är det bra att veta att den är anpassad för skärmstorlek motsvarande iphone 6 eller större.
Srf Auktoriserade Redovisningskonsulter®
För att kursen ska generera aktualitetstimmar ska den vara slutförd inom tillgänglighetstiden.